Linux Sunucuya NodeJS Kurulumu

3 yıldan fazla önce
1 dakikalık okuma
192 okunma
0 beğeni

NodeJS server-side uygulamalarının yazıldığı mükemmel bir kütüphanedir. Bu kütüphaneyle yazdığımız uygulamaları sunucuda kullanabiliriz. NodeJS’i kullanabilmek ve yazdığınız uygulamaları Linux tabanlı sunucunuzda kullanabilmek için ilgili kütüphaneleri sunucuya kurmamız gerekmektedir. Daha sonrasında istediğiniz gibi Nodejs uygulamalarını ve npm paketlerini kullanabileceğiz.

NodeJS hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için makalemi okuyabilirsiniz; NodeJS Nedir ?

NodeJS kütüphanesini kurabilmek için sunucuya terminal ile root olarak bağlanmamız gerekiyor. Bunun için PuTTY gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Kuruluma başlamadan önce NodeSource reposunu paket yöneticisine eklememiz gerekiyor. Biz Node 10.x sürümünü yükleyeceğiz;

image
1curl https://deb.nodesource.com/setup_10.x  | sudo bash -

Repoyu paket yöneticisine başarıyla ekledikten sonra kurulum işlemine başlayabiliriz;

image
1sudo yum install nodejs

Kuruluma başlamadan önce paketin boyutunu bildiren onay penceresi gelecektir. Bu bölümü ve GPG anahtarını içe aktarma izni istenildiğinde “y” tuşuna basarak onay vermeniz gerekiyor.

image

Kurulum yaklaşık sunucunun CPU ve RAM miktarına göre 4-5 dakika kadar sürebilir. Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki shell kodlarını terminalde deneyerek ilgili kütüphanelerin sürüm bilgisini görüntüleyebilirsiniz;

image
1node --version
© Atakan Yasin Uludağ v0.1.1