NestJS Framework Nedir ?

3 yıldan fazla önce
1 dakikalık okuma
216 okunma
0 beğeni

NestJS Framework Nedir ?

NestJS aslında NodeJS frameworkudur. Kendi tabiri ile verimli, güvenilir ve ölçeklenebilir sunucu tarafı uygulamaları oluşturmak için MVC tabanlı bir çerçevedir. Normalde bu gibi büyük ölçekli Frameworklerin daha fazla kaynak tüketeceğini ve projenin hantal kalmasına sebep olacağını düşüyordum ancak böyle bir durum söz konusu değil.

Bu kadar yaygın ve tercih edilmesinin nedenlerinden biri Typescript kullanarak modüler bir şekilde geliştirme yapmamıza olanak sağlar. Yapısı bakımından Angular ile benzerlik gösterir. MVC (Model-View-Controller) yapısı sayesinde her bölüm kendi içerisinde ayrılmış durumdadır. Bu sayede özellikle büyük ölçekli ve birçok kişinin dahil olduğu projelerde kod karmaşasının önüne geçmemizi sağlar.

image

Neden Kullanmalıyız ?

Modüler ve fonksiyonel yapısı sayesinde yazarken mutlu olacağımız ender frameworklerden birisidir. Model-View-Controller yapısı ile daha düzenli kod yazmamızı sağlar. Ayrıca NestJS’in yapısında bulunan eklentiler ile normalde saatler harcayacağımız bazı özellikleri tek bir kod satırında yapmamızı sağlar. Örneğin Data Transfer Object (DTO) ile gelen veriyi okurken @IsNotEmpty veya @IsEmail ile kolayca kontrol yapabilmemize olanak sağlar. Yani kullanmak için bir çok nedeniniz var…

Özellikleri Nedir ?

  • Modüler olması
  • MVC yapısında olması
  • Typescript ile yazılabilmesi
  • Kullanım kolaylığı
  • Angular ile benzerlik göstermesi
  • Hızlı ve kolay olması
  • Destek forumlarının aktif ve güncel olması

Kullanım Alanları Nedir ?

Büyük ve küçük ölçekli Server-side web projelerinden tutunda Application Programming Interface (API) gibi uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca büyük güncellemelerde kolayca upgrade yapılabiliyor.

Kimler Kullanıyor ?

Büyük firmalardan tutunda küçük ölçekli firmalara kadar hemen hemen herkes kullanıyor. NestJS’i aktif olarak kullanan büyük firmalardan bazıları; Adidas, Autodesk, Roche, Decathlon, Sanofi

© Atakan Yasin Uludağ v0.1.1